Dzieci, które tuż po urodzeniu przebywają na oddziale noworodkowym jarocińskiego szpitala są poddawane regularnym badaniom. Te są standardowe, ale pozwalają na określenie stanu zdrowia dziecka. W razie komplikacji- na miejscu jest udzielana niezbędna pomoc, a w bardziej skomplikowanych przypadkach maluchy są kierowane do specjalistów.
W ciągu roku badaniom zostaje poddanych od 800 do 900 noworodków, a liczba ta jest zależna od ilości porodów w szpitalu. Na szczęście większość dzieci przychodzących na świat w jarocińskim szpitalu jest zdrowa, a tylko niewielki procent stanowią maluchy z wadami, które w wielu przypadkach udaje się zniwelować.
Tuż po porodzie noworodek jest mierzony (waga, długość/SI, obwód głowy i klatki piersiowej) oraz oceniany wg skali Apgar. W skład oceny wchodzą takie parametry jak czynność serca, oddech, napięcie mięśni, odruchy, zabarwienie skóry.
– Ponadto nad maluchami przez całą dobę jest sprawowany specjalistyczny nadzór pediatry. Dzieci są badane codziennie, a informacje o stanie ich zdrowia są przekazywane na bieżąco rodzicom. W razie potrzeby zapewniamy też noworodkową intensywną terapię i specjalistyczne konsultacje. Rolą oddziału jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla nowonarodzonych dzieci i ich mam, a już od momentu urodzenia specjalista neonatolog lub pediatra nadzoruje noworodka.- wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Oddział noworodkowy dysponuje specjalistyczną aparaturę medyczną, która jest przeznaczona do obserwacji nowonarodzonych dzieci. Od kilku lat jest również uczestnikiem Programu Wczesnego Wykrywania Wad Słuchu u Noworodków organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dzięki któremu każdy noworodek urodzony w Szpitalu poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu.