Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia czy ortoreksja- to najczęstsze  przyczyny hospitalizacji w jarocińskim szpitalu pacjentów, którzy mają zaburzenia odżywiania. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do placówki trafiło 18 takich osób. To najczęściej  młodzi ludzie, których wycieńczyły restrykcyjne diety i  obsesja na punkcie idealnego wyglądu.

Zaburzenia odżywiania mogą przybrać różną postać, ale mają wspólny mianownik- wszystko zaczyna się w głowie. Najczęściej dotykają  bardzo młodych osób, jednak  wiek nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem.  Moda na idealną sylwetkę często prowadzi do radykalnych rozwiązań i niepokojące zachowania pacjentów nie zauważone przez najbliższych mogą doprowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu.

Pacjenci z zaburzeniem odżywiania, którzy trafili do naszego szpitala byli w nienajlepszym stanie. Długotrwałe ograniczanie wartościowego pożywienia doprowadziło ich do omdleń i poważnego osłabienia organizmu.  W niektórych przypadkach pojawiły się inne choroby wynikające właśnie z niedożywienia i to one doprowadziły pacjenta do szpitalnego łóżka. – tłumaczy prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Lekarze  lecząc osoby chore na anoreksję czy bulimię aplikują pacjentom  środki farmakologiczne wzmacniające organizm, jednak sugerują, aby chorobę leczyć również psychoterapią.

18 pacjentów  z zaburzeniami odżywiania jeśli popatrzy się ogólnie na nasze statystki, w których rocznie uwzględniamy kilka tysięcy pacjentów leczących się w jarocińskim szpitalu – to niby nie jest dużo. Jednak w latach 2016/2017 takich osób było ponad 80 i widzimy, że tendencja jest wzrostowa. I to jest bardzo niepokojące.- uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

 Problemem jest również tzw. kompulsywne jedzenie. To skrajne w przeciwieństwie do anoreksji podejście do jedzenia. Takie osoby objadają się   niekoniecznie w wyniku odczuwanego głodu, a efektem tego jest nadwaga a później  bardzo groźna otyłość.   

Na temat

Szczepienia w POZ

Punkt szczepień wg kalendarza szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych działa w szpitalnym POZ

INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA COVID

Szpital Powiatowy w Jarocinie w przychodni POZ realizuje szczepienia przeciw COVID-19.

Zespół ds. etyki

ZESPÓŁ ds. ETYKI. INFORMACJA DLA PACJENTÓW. Zadaniem Zespołu ds.Etyki jest...

Dwa wolne miejsca dla rezydentów

Oddział dziecięcy naszego szpitala ma dwa wolne miejsca dla lekarzy chcących się szkolić w zakresie pediatrii.

Pasek narzędzi dostępności