Szpital w Jarocinie zajął 5. miejsce wśród wielkopolskich szpitali, 77. miejsce w skali kraju i znalazł się na 15. miejscu wśród placówek pierwszego stopnia, które są Sieci Szpitali. A wszystko to w corocznym, prestiżowym rankingu dziennika Rzeczpospolita.
To była już 15. edycja rankingu, który przygotowała Rzeczpospolita przy współudziale Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest jednostką resortu zdrowia i istnieje od 1994 roku. Ocenie poddano 207 szpitali w Polsce, które biorąc udział w rankingu dobrowolnie zgodziło się na weryfikację jakości swoich usług. Jarociński szpital również stanął w szranki z innymi placówkami.
– Wyniki rankingu są dla nas bardzo dużym sukcesem. W ubiegłym roku w jednej z kategorii byliśmy daleko poza pierwszą setką. W tym roku zajęliśmy 77 lokatę w skali kraju w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. Możemy więc mówić o naprawdę o poważnej ewolucji. Nie bez znaczenia okazała się też akredytacja, którą zdobyliśmy już za pierwszym razem. To kolejny dowód na to, że nasz szpital się rozwija. – wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Udział w rankingu to odpowiedzi na pytania zawarte w szczegółowych ankietach. Jak pisze Rzeczpospolita- leczyło się w nich w sumie aż 60% polskich pacjentów.
– Notowania w rankingu to przede wszystkim zasługa całej załogi szpitala. Każdy z nas pracuje nad tym, aby opieka nad pacjentami była na jak najwyższym poziomie. Udział w rankingu jest też dowodem na to, że nie boimy się poddać ocenie.- dodaje prezes Mazurek.
To nie jedyne wysokie wyróżnienie dla jarocińskiego szpitala w tym roku. Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu znalazł się bowiem na 64. miejscu rankingu najlepszych oddziałów ortopedycznych w Polsce. Na zlecenie tygodnika Wprost opracowało go czasopismo medyczne „Menedżer zdrowia”.
Decyzja o przyznaniu oddziałowi ortopedycznemu w jarocińskim szpitalu 64 miejsca zapadła po przeanalizowaniu kilku tysięcy ankiet, które trafiły do placówek medycznych chcących wziąć udział w rankingu. Zespół specjalistów składający się m.in. z wybitnych profesorów medycyny, krajowych i wojewódzkich konsultantów oraz pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia opracował i oceniał dostępność diagnostyki, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pacjentów po operacjach oraz liczbę personelu i łóżek znajdujących się w szpitalu.