W ciągu ostatnich miesięcy u 57 pacjentów jarocińskiego szpitala zdiagnozowano Choroby nowotworowe układu oddechowego i klatki piersiowej. W większości przypadków były to osoby, u których dzięki hospitalizacji udało się wykryć chorobę i skierować je na specjalistyczne leczenie. Wśród wykrytych nowotworów dominował rak płuc i rak krtani. Ten ostatni statystycznie występował rzadziej.
Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Szacuje się, że co roku na tę chorobę zapada około 20 tys. osób. Dotyka on częściej mężczyzn, jednak jak pokazują statystyki- z roku na rok zwiększa się zachorowalność wśród kobiet. Zbyt późno wykryty i nieleczony -nieuchronnie prowadzi do śmierci.
– Nowotwór płuc jest bardzo podstępną chorobą. Długo nie daje objawów i pacjentowi trudno się zorientować, że jest chory. Zaniepokoić powinien uporczywy kaszel, zmiana tembru głosu, duszności, brunatna wydzielina i krwioplucie. Niepokoić powinny też m.in. bóle stawów, nagłe schudnięcie i ciągle podwyższona temperatura ciała.- wyjaśnia prof. Jacek Piątek,kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.
W przypadku raka krtani sygnałem do szybkiej wizyty u lekarza powinna być trwająca kilka tygodni chrypa i występowaniem nacieków oraz rogowacenie błon śluzowych w jamie ustnej. W sytuacji, gdy nowotwór nie jest zaawansowany możliwe jest jego usunięcie ostateczności dochodzi do operacyjnego usunięcia krtani czyli tzw. laryngektomii.
– Większość pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani w naszym szpitalu o chorobie dowiedziała się przypadkiem. Wykryły je specjalistyczne badania, dzięki którym możliwe było postawienie rozpoznanie choroby. Kolejnym krokiem było skierowanie ich do szpitali onkologicznych, które specjalizują się w leczeniu nowotworów. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.
W ramach profilaktyki lekarze zalecają m.in. unikania palenia tytoniu, wdychania substancji toksycznych i prawidłową dietę składająca się z jak najmniej przetworzonych produktów.