W październiku 45 pielęgniarek i 7 położnych z jarocińskiego szpitala odbędzie specjalistyczny kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej. A to oznacza, że po jego ukończeniu szpitalny personel będzie posiadał uprawnienia do samodzielnego rozpoznania stanu nagłego zagrożenia zdrowia i podjęcia odpowiednich działań.
Kurs, który jest współfinansowany z Krajowego Funduszu Szkoleniowego funkcjonującego w Powiatowym Urzędzie Pracy będzie obejmował 60 godzin teorii i 30 godzin praktyki.
– Dzięki temu pielęgniarki i położne dowiedzą się, jak m.in. rozpoznać i ocenić stan nagłego zagrożenia zdrowia u dzieci i dorosłych, podjąć natychmiastowe działania ratunkowe w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego czy też realizować zasady postępowania w odwracalnych przyczynach zatrzymania krążenia.- wyjaśnia Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego.
Kurs nie jest obowiązkowy, ale szpitalny personel, który będzie w nim uczestniczył chce podnosić swoje kwalifikacje i nauczyć się skutecznych metod i nowoczesnych standardów ratujących życie.
Według definicji resuscytacja krążeniowo-oddechowa to zespół czynności stosowanych u pacjentów, u których wystąpiło podejrzenie nagłego ustania czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Zadaniem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. A natychmiastowe działania resuscytacyjne pozwalają na uratowanie życia osobie poszkodowanej.