Żylaki na cenzurowanym

Coraz więcej osób ma problem z żylakami kończyn dolnych. Przyczyny ich powstawania są różne, jednak najczęściej prowadzą do nich predyspozycje genetyczne i zła dieta. Swój udział w ich powstawaniu ma też siedzący tryb życia oraz wykonywanie zawodów,  które wymagają stania w jednym miejscu przez kilka godzin. Dlatego trudno się dziwić, że na stół operacyjny na oddziale chirurgicznym w jarocińskim szpitalu  z tą przypadłością trafia miesięcznie od 140 do 160 pacjentów.

Chirurgiczne leczenie żylaków wskazane jest najczęściej wtedy, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów i następuje nawrót, krwotoki  z żylaków , powikłania powodujące owrzodzenia czy poważny defekt kosmetyczny, który utrudnia życie pacjentowi. 

Kiedyś żylaki były największym problemem wśród pań. Dzisiaj płeć nie ma znaczenia, bo na nadmierne poszerzenie żył narzekają w takim samym stopniu również panowie. Z roku na rok obserwujemy więc zwiększającą się liczbę osób z tym problemem. Trafiają do nas różni pacjenci, którym najczęściej usuwamy niewydolne żyły. Wielu cierpi na to schorzenie nie tylko z powodu trybu życia sprzyjającego powstawaniu żylaków, ale nie brakuje też osób otyłych. A nadwaga w ogóle nie sprzyja dobremu zdrowiu. Podobnie jak podnoszenie dużych ciężarów czy praca w wysokiej temperaturze. -podkreśla lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg.

Żylaki często są traktowane  jako defekt kosmetyczny a nie choroba. Tymczasem nieleczone  mogą być przyczyną wielu innych schorzeń, w tym zakrzepicy .A ta może prowadzić do śmierci. 

Na temat

Szczepienia w POZ

Punkt szczepień wg kalendarza szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych działa w szpitalnym POZ

INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA COVID

Szpital Powiatowy w Jarocinie w przychodni POZ realizuje szczepienia przeciw COVID-19.

Zespół ds. etyki

ZESPÓŁ ds. ETYKI. INFORMACJA DLA PACJENTÓW. Zadaniem Zespołu ds.Etyki jest...

Dwa wolne miejsca dla rezydentów

Oddział dziecięcy naszego szpitala ma dwa wolne miejsca dla lekarzy chcących się szkolić w zakresie pediatrii.

Pasek narzędzi dostępności