We wrześniu kolejne pielęgniarki i położne z jarocińskiego szpitala będą zdobywały nowe kwalifikacje. 24 osoby odbędą kurs dotyczący zapisu i interpretacji zapisu EKG. Tyle samo osób skorzysta ze szkoleń resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Szkolenia są możliwe dzięki dofinansowaniu z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Wszystkie pielęgniarki i położne, które ukończą i zdadzą egzamin końcowy będą mogły samodzielnie zinterpretować wyniki elektrokardiograficzne.
– Będzie to już kolejna grupa osób z naszego szpitala, które zdobędą nowe uprawnienia. Kurs pozwoli im m.in. na poznanie podstaw elektrokardiografii, prawidłowego elektrokardiogramu czy rozpoznanie nieprawidłowości poszczególnych elementów zapisu EKG.- wyjaśnia Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.
W tym samym czasie inna , dwudziestoczteroosobowa grupa pielęgniarek i położnych będzie zdobywała wiedzę z zakresu resuscytacji krążeniowo- oddechowej.
– Podczas szkoleń przewidziano 60 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Całość zostanie uwieńczona egzaminem końcowym. W praktyce ukończenie tego kursu da personelowi biorącemu w nim udział uprawnienia do samodzielnego rozpoznania stanu nagłego zagrożenia zdrowia u pacjenta i podjęcia odpowiednich działań. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.
To kolejne szkolenia dla pracowników jarocińskiego szpitala, które są w 80% finansowane w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pozostałe 20% dokłada szpital.
– Do tej pory w ramach tego programu przeszkoliliśmy już blisko 150 osób, a to naprawdę sporo. Dzięki temu, że nasz personel podnosi kwalifikacje- poprawia się jakość obsługi pacjentów. Usprawnia to też pracę naszym pielęgniarkom i położnym, bo bez odpowiednich szkoleń nie mogły wykonywać określonych zadań. – uzupełnia prezes.
Część kursów i szkoleń jest organizowanych w jarocińskiej lecznicy cyklicznie. A wynika to m.in. z tego, że niektóre uprawnienia trzeba co jakiś czas odnawiać.