Zbliżające się lato wcale nie oznacza, że choroby układu oddechowego przestają nam zagrażać. Jest wręcz przeciwnie, bowiem nagłe zmiany temperatury w ciągu dnia sprzyjają niebezpiecznym bakteriom. Zdradliwa może być też klimatyzacja, bo wejście z upalnej ulicy np. do sklepu czy samochodu, w którym panuje niższa o 10-15 °C temperatura niż na zewnątrz – może się skończyć zapaleniem płuc.
Nie zawsze wymaga ono leczenia w szpitalu, jednak nie brakuje pacjentów, którzy muszą być hospitalizowani.
– Średnio co roku mamy około 100 przypadków zapalenia płuc z różnych przyczyn, które są diagnozowane i w dużej mierze leczone w jarocińskim szpitalu. Podstawowe leczenie opiera się na antybiotykoterapii, ale o tym, co ma być podane pacjentowi decyduje lekarz.– mówi Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Objawy zapalenia płuc to przede wszystkim uporczywy i męczący kaszel, wraz z którym wydostaje się ropna plwocina, gorączka i ból klatki piersiowej. Najczęściej jest ono poprzedzone zapaleniem oskrzeli i nieodpowiednio leczone może się przekształcić właśnie w zapalenie płuc.
Dzieli się ono na bakteryjne zapalenie płuc, gdzie czynnikiem wywołującym są bakterie, zarówno Gram (+) i Gram (-);wirusowe zapalenia płuc, do którego może doprowadzić np. wirus. grypy, odry lub różyczki. Trzecim najczęściej spotykanym przypadkiem jest grzybicze zapalenie płuc. Wywołują je m.in. pierwotniaki i wewnętrzne pasożyty.
– Zapalenie płuc dotyka najczęściej osób starszych, osłabionych po różnych zabiegach operacyjnych, źle odżywiających się i przez to również wyniszczonych. Również palacze, cukrzycy i alkoholicy są częściej narażeni na zapadniecie na tę chorobę. Przyczyną, o której mało kto wie może być również brak higieny jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że zepsute zęby też przyczyniają się do poważnych komplikacji. – tłumaczy prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.
Zapalenie płuc może być bardzo groźne w przypadku dzieci. Rozwija się błyskawicznie i może mieć ciężki przebieg, dlatego konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i na ogół kończy się to na czas leczenia pobytem małego pacjenta w szpitalu.