Usuwali pęcherzyki żółciowe

W ciągu ostatniego roku jarocińscy chirurdzy aż 180 razy usuwali pacjentom pęcherzyk żółciowy. To narząd znajdujący się pod prawym płatem wątroby, a jego rolą jest kumulowanie i zagęszczanie żółci, którą wątroba produkuje. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może się skończyć poważnymi komplikacjami dla pacjenta, dlatego czasami konieczne bywa jego usunięcie.

Najczęstszym powodem zapalenia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa. Charakteryzuje się ona powstawaniem w pęcherzyku złogów, czyli tzw. kamieni. To zbite grudki składające się na ogół   z białek,  cholesterolu i jonów nieorganicznych.

– Przyjmuje się, że jedną z przyczyn powstawania kamieni żółciowych jest zła dieta, ale i też mogą się do tego przyczynić obciążenie genetyczne. Zabieg usunięcia woreczka żółciowego nie jest dzisiaj niczym nowym, bo wykonujemy ich w ciągu roku sporo. Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą jest metoda laparoskopowa, bo jest najmniej inwazyjna. Po operacji pacjent szybko dochodzi do siebie i po dwóch, trzech  dniach wraca do domu.– wyjaśnia lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg i zarazem kierownik Oddziału Chirurgicznego.

Czasami jednak konieczne okazuje się zastosowanie metody otwartej polegającej na klasycznym cięciu jamy brzusznej. Ma to miejsce na ogół w sytuacjach, w których budowa anatomiczna pacjenta  nie pozwala na zastosowanie laparoskopu.

Z naszych danych wynika, że zabieg usuwania pęcherzyka żółciowego najczęściej wykonuje się u pacjentów poniżej 65-tego roku życia. Znacznie mniej jest osób starszych. Ogólnie  w ostatnim roku w jarociński m szpitalu zdiagnozowano też ponad 60  przypadków innych chorób dróg żółciowych. I myślę, że do końca roku będzie ich jeszcze więcej. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala. 

A najczęstszym objawem problemów z pęcherzykiem żółciowym  jest intensywny  ból  w prawej górnej części brzucha. Pojawia się on zazwyczaj   krótko po zjedzeniu   tłustych i ostrych potraw, które są ciężkostrawne. Utrzymuje się od  30 minut i może trwać nawet kilka godzin. Częste objawy, jakie towarzyszą kłopotom z pęcherzykiem to gorączka, wymioty i nudności. Mogą sie też pojawić wzdęcia oraz promieniujący ból do kręgosłupa, łopatki czy barku.

Na temat

Deklaracja POZ

Po prostu złóż deklarację

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Szpitalny Oddział Ratunkowy zlokalizowany jest przy ulicy Szpitalnej1 główny...

Zarządzenie – ochrona sygnalistów

Procedury ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa-SYGNALIŚCI w Szpitalu Powiatowym w...

Zarządzenie prezesa – Opieka nad małoletnimi

Nowe standardy opieki nad małoletnimi w związku ze zmianami...

Accessibility Toolbar