Szpital stara się o akredytację

Jarociński szpital stara się o przyznanie akredytacji. Z tego powodu   zostało  podpisane  porozumienie pomiędzy lecznicą, a Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z siedzibą w Krakowie. Niedawno została przeprowadzona kontrola akredytacji, która została dobrze oceniona. To  daje szanse na jej otrzymanie w pierwszym kwartale 2018 roku. Dzięki temu  szpital będzie mógł zwiększyć ryczałt o 2%.

Definicja mówi, że akredytacja jest  dobrowolnym procesem zewnętrznej oceny szpitala prowadzonym w oparciu o wymogi standardów akredytacyjnych. A te  obowiązują na każdym poziomie, począwszy od zarządzania poprzez zabiegi chirurgiczne, podawanie leków, żywienie chorych, monitorowanie i ograniczenie zakażeń, ciągłość opieki nad pacjentem, na pracy laboratorium skończywszy.

Akredytacja wpływa na  sprawniejsze działanie szpitala. Niesie  też ze sobą  możliwość łatwej identyfikacji i eliminacji wszystkich niekorzystnych zjawisk i zagrożeń. Najwięcej korzyści z akredytacji będzie miał pacjent, bo zmniejszanie ryzyka związanego z hospitalizacją, standaryzacją procedur medycznych i organizacyjnych pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa osób leczonych w naszej placówce.- wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Skomplikowane działania dotyczące przyznania akredytacji już trwają. Zostali powołani koordynatorzy odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie procedur odnoszących się do poszczególnych rozdziałów standardów akredytacyjnych. Przeanalizowano też  funkcjonowanie szpitala połączone z jego wstępną oceną.

 – Z tego powodu  w szpitalu odbywały się warsztaty szkoleniowe dla kadry zarządzającej i  koordynatorów. Odbyły się  również specjalistyczne konsultacje dla kierowników działów i oddziałów. Należy podkreślić, że  zarząd szpitala  też wziął  udział w szkoleniach w zewnętrznych ośrodkach szkoleniowych między innymi w Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie. Przeprowadzono też badania satysfakcji pacjentów oraz pracowników szpitala. A wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do zmian.- dodaje prezes.

A co daje akredytacja szpitalowi i na co się przekłada?

Przede wszystkim podnosi poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów, zmniejsza kwotę ubezpieczenia szpitala od zdarzeń medycznych w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego o 10%, daje większe szanse na lepszy kontrakt  w konkursie ofert NFZ, zwiększa konkurencyjność szpitala i podnosi jego prestiż. Ujednolica też  zasady sprawowania opieki nad pacjentem.– uważa Leszek Mazurek.

O przyznaniu akredytacji decyduje Minister Zdrowia zapośrednictwem ośrodka akredytacyjnego. Aby ją uzyskać należy w   minimalnie  75%  spełnić wymagania we wszystkich obszarach poddawanych przeglądowi.

Na temat

Cennik usług odpłatnych

Cennik usług odpłatnych Szpitala Powiatowego w Jarocinie sp. z o.o.

Szczepienia w POZ

Punkt szczepień wg kalendarza szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych działa w szpitalnym POZ

INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA COVID

Szpital Powiatowy w Jarocinie w przychodni POZ realizuje szczepienia przeciw COVID-19.

Zespół ds. etyki

ZESPÓŁ ds. ETYKI. INFORMACJA DLA PACJENTÓW. Zadaniem Zespołu ds.Etyki jest...

Dwa wolne miejsca dla rezydentów

Oddział dziecięcy naszego szpitala ma dwa wolne miejsca dla lekarzy chcących się szkolić w zakresie pediatrii.

Pasek narzędzi dostępności