1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, a sam grudzień uznawany jest za miesiąc solidarności z osobami żyjącym z wirusem HIV. Z danych laboratorium jarocińskiego szpitala wynika, że co roku około pół tysiąca osób sprawdza, czy nie jest nosicielem tej choroby robiąc badania. W co najmniej 20 przypadkach wyniki niestety, okazały się pozytywne.
Jak podaje Ministerstwo zdrowia- od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. To o prawie sto osób więcej, niż w roku 2016. Niestety, tego ilu chorych nie wie, że jest nosicielami wirusa- statystyki nie obejmują. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi w Polsce przez kontakty seksualne.
-Część osób wykonujących badania na obecność wirusa HIV to ciężarne, które muszą zrobić je obowiązkowo. Natomiast 30% osób bada się z własnej woli. Najczęściej są to pacjenci, którzy podejrzewają, że mogli stać się nosicielami z powodu przygodnych kontaktów seksualnych. Są też osoby z tzw. grupy ryzyka, które takich badań nigdy nie robiły, a powinny. Dlatego namawiamy do ich wykonania.- mówi Renata Maciejewska, kierownik laboratorium.
Dzisiaj bycie nosicielem wirusa HIV nie oznacza już wyroku śmierci, jak to było w latach 90-tych. Wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i chory może prowadzić normalne życie.
– Plusem jest to, że z badań może skorzystać każdy, kto chce. I wcale nie musi być mieszkańcem powiatu jarocińskiego. Ma też zagwarantowaną pełną dyskrecję. A w związku z tym, że grudzień jest miesiącem walki z AIDS- szczególnie zachęcamy do wykonywania takich badań. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Badanie polega na pobraniu krwi, najlepiej po upływie trzech miesięcy od momentu prawdopodobnego zakażenia. Dla pewności jest ono drugi raz powtarzane.