1. Skierowanie do szpitala – w przyjęciach planowych. W przypadkach nagłych oraz stanu zagrożenia życia przyjęcia bez skierowania.
2. Dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
- Dowód tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) – w celu weryfikacji ubezpieczenia w systemie e-WUŚ przez pracownika Szpitala.
lub
- Inne dowody potwierdzające prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych:
– raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej RMUA,
– Legitymacja ubezpieczeniowa z numerem NIP i datą potwierdzoną przez płatnika,
– Legitymacja Rencisty, Emeryta,
– Dowód opłacenia składek z datą ostatniej składki nie dłuższą niż 60 dni od daty udzielenia świadczenia (ZUA, ZZA, ZCNA),
– Decyzje Wójta, Burmistrza, Prezydenta potwierdzające prawo do świadczenia,
– Dokument potwierdzający ubezpieczenie w rodzaju (I, AL, NA, PS, CU, ZA, UC, CH, EM) z numerem prawa lekarza, który wystawił dokument,
– Dokument UE, kserokopia do pozostawienia w dokumentacji pacjenta – w celu dołączenia do rachunku,
– Karta Polaka,
lub
- Oświadczenie Pacjenta, według wzoru podanego przez pracownika Szpitala.
3. Dokumentacja z poprzednich pobytów w szpitalu – jeżeli taką pacjent posiada – także w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków – zlecenie od lekarza, który przepisał dany lek.
4. Rzeczy osobiste jakie należy zabrać ze sobą do szpitala:
- Pidżama, bielizna osobista, szlafrok, przybory toaletowe, kapcie.
- Inne rzeczy, które można posiadać w oddziale.
5. Uwaga! Pacjenci mogą posiadać własne produkty spożywcze (z datą ważności do spożycia), produkty, które muszą być przechowywane w lodówce (przeznaczonej dla pacjentów) na oddziale należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz numerem sali. Można zabrać własne sztućce i kubek.
- Depozyt – Rzeczy osobiste oraz wartościowe pacjenci mogą oddać do depozytu szpitalnego, który znajduje się w Izbie Przyjęć oraz w każdym Oddziale i odebrać przy wypisie ze szpitala. Za rzeczy wartościowe nieoddane do depozytu i pozostawione na Oddziale Szpital nie odpowiada.
- Osoby odwiedzające – W każdym Oddziale wywieszony jest regulamin dla odwiedzających, który prosimy przestrzegać.
6. Informacja o przyjęciu na oddziały szpitala:
tel. kontaktowy: 62 33 22 183
KOLEJNOŚĆ PRZYJMOWANIA CHORYCH
W SZPITALNYM ODDZIALE RATUNKOWYM
Ratunkowa Segregacja Medyczna- TRIAGE
- TRIAGE- to procedura medyczna dotycząca pacjentów, której celem jest określenie kolejności przyjęcia przez lekarza i udzielenie natychmiastowej pomocy pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego pilniej jej potrzebującym.
- TRIAGE- pozwala na szybkie podzielenie pacjentów zgłaszających się do SZPITALNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO na grupy:
WYMAGAJĄCYCH POMOCY NATYCHMIASTOWEJ
WYMAGAJĄCYCH POMOCY BARDZO PILNIE
WYMAGAJĄCYCH POMOCY PILNIE
MOGĄCYCH OCZEKIWAĆ NA POMOC KILKA GODZIN (POMOC ODROCZONA)
WYCZEKUJĄCYCH
- O kolejności przyjęcia pacjenta w SOR decyduje nie sposób dotarcia (samodzielnie, Zespół Ratownictwa Medycznego, Transport Sanitarny, lecz STAN PACJENTA.
- Szpitalny Oddział Ratunkowy służy do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, polegającej na wstępnej diagnostyce oraz podjęcia leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Oznacza to, iż pacjent w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym:
- nie uzyska porady lekarskiej w przypadku stanów niezagrażających życiu,
- recepty („bo lek mi się skończył, a nie miałem czasu iść do lekarza”),
- zwolnienia lekarskiego („bo w mojej przychodni są długie kolejki”),
- w SOR nie zmienią Ci opatrunku, nie zdejmą szwów, nie wykonają iniekcji,
- oraz inne niewymienione przypadki, gdzie nie istnieje bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osób zgłaszających się do SOR
OPRACOWANE NA PODSTAWIE ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA Z DNIA 27 CZERWCA 2019 R.
Zasady kierowania osób, którym przydzielono kategorie pilności oznaczone kolorem zielonym lub niebieskim do podstawowej opieki zdrowotnej
- 42a ust. 4 Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim mogą być na podstawie § 6 ust. 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego kierowane ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do miejsc udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej:
1) w dniach od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00 do lekarza POZ zadeklarowanego przez pacjenta
2) na dyżur Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w dni powszednie pomiędzy godziną 18.00 a 8.00 rano dnia następnego , natomiast w soboty, niedziele i święta całodobowo.
4.W przypadku pacjentów zgłaszających się do SOR, co do których została podjęta decyzja o skierowaniu do leczenia w POZ lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej podstawowe dane dotyczące wywiadu oraz stanu pacjenta zostają umieszczone na Karcie wstępnej oceny stanu pacjenta- Triage, którą podpisuje ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.
- Kopię karty wstępnej oceny stanu pacjenta- Triage, o której mowa w pkt. 4 otrzymuje pacjent z adnotacją o skierowaniu do miejsc udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.- pacjent przekazuje kartę lekarzowi POZ.
- Pacjentowi przysługuje prawo zażądania udzielenia świadczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym mimo decyzji personelu medycznego o skierowaniu do miejsc udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W takim przypadku pacjent zachowuje przydzieloną kategorię pilności i otrzymuje świadczenia na zasadach obowiązujących przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
- Informację o nieprzyjęciu decyzji o skierowaniu do miejsc udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej umieszcza się w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Źródło: wyciąg z regulaminu organizacyjnego Szpitala Powiatowego w Jarocinie Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r.
w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U poz. 1213)
Maksymalny czas na podjęcie przez lekarza SOR decyzji o przyjęciu pacjenta na oddział, skierowaniu do innego oddziału bądź odmowie przyjęcia
- 42b Maksymalny czas na podjęcie przez lekarza SOR decyzji o: 1) przyjęciu pacjenta na oddział, 2) skierowaniu pacjenta do innych oddziałów, 3) odmowie przyjęcia do oddziału osoby niebędącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – wynosi 360 minut”
Decyzja o odmowie hospitalizacji o której mowa w § 13 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego podejmowana jest przez lekarza prowadzącego niezwłocznie po stwierdzeniu braku wskazań do dalszej hospitalizacji.
Źródło: wyciąg z regulaminu organizacyjnego Szpitala Powiatowego w Jarocinie Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r.
w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U poz. 1213)