Miażdżyca częściej u kobiet?

Zła dieta,palenie tytoniu,brak ruchu czy predyspozycje genetyczne-to najczęstsze przyczyny miażdżycy,która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia i statystycznie zazwyczaj  chorują mężczyźni. Jednak w przypadku pacjentów z jarocińskiego szpitala okazuje się, że to panie najczęściej walczą z tą podstępną chorobą.

Miażdżyca pojawia się niespodziewanie i długo działa w ukryciu powodując duże szkody w organizmie. Pacjenci nie od razu orientują się, że problemy zdrowotne, które mają – powinni kojarzyć właśnie z tą chorobą. Często dopiero w szpitalu, gdzie wykonywany jest szereg badań i postawiona diagnoza- okazuje się, że przyczyną dolegliwości  jest arterioskleroza.

Najprościej mówiąc- zdrowe tętnice  są wolne od złogów soli wapiennych, tłuszczu i białka. Są też elastyczne, bo same się rozszerzają i kurczą, co ułatwia swobodny przepływ  krwi. Z kolei u osób, u których występuje w organizmie m.in. nadmiar złego cholesterolu – tworzy się tzw. blaszka miażdżycowa. Ona zapycha tętnice i w efekcie  nieleczona może doprowadzić do amputacji kończyn, zawału serca czy udaru mózgu a nawet śmierci.- wyjaśnia prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Miażdżycę leczy się m.in.  lekami, które  obniżają poziom cholesterolu, ciśnienie i  krzepliwość krwi. W przypadku, gdy postęp choroby jest już duży- często  konieczna okazuje się  angioplastyka lub wszczepianie bay-pasów. A szpitalne statystyki są nieco zaskakujące, bowiem to panie  bardziej od panów słyną z dbałości o dietę i  kontrolę stanu zdrowia.

W ubiegłym roku do naszego szpitala z objawami arteriosklerozy trafiło ponad 120 osób. Najwięcej  miało zdiagnozowaną uogólnioną i nieokreśloną miażdżycę. Były to 94 osoby, w tym aż 60 z nich to kobiety. Miażdżycę tętnic miało w sumie 28 pacjentów i tu znów większość stanowiły panie. W jednym przypadku wykryto rówież miażdżycę tętnicy nerkowej. Też u pacjentki.- dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala. 

Więcej pacjentów z objawami miażdżycy trafiło do jarocińskiej lecznicy w 2016 roku. Było to 170 osób. W 110 przypadkach choroba znów była domeną kobiet.

`

Na temat

Cennik usług odpłatnych

Cennik usług odpłatnych Szpitala Powiatowego w Jarocinie sp. z o.o.

Szczepienia w POZ

Punkt szczepień wg kalendarza szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych działa w szpitalnym POZ

INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA COVID

Szpital Powiatowy w Jarocinie w przychodni POZ realizuje szczepienia przeciw COVID-19.

Zespół ds. etyki

ZESPÓŁ ds. ETYKI. INFORMACJA DLA PACJENTÓW. Zadaniem Zespołu ds.Etyki jest...

Dwa wolne miejsca dla rezydentów

Oddział dziecięcy naszego szpitala ma dwa wolne miejsca dla lekarzy chcących się szkolić w zakresie pediatrii.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Pasek narzędzi dostępności