Za rok laboratorium w jarocińskim szpitalu zmieni swoją lokalizację. A wszystko za sprawą planowanej budowy i rozbudowy placówki. Aktualnie znajduje się ono w obiekcie, w którym urzędują pracownicy administracyjni. Po zakończeniu robót zostanie przeniesione do głównego budynku szpitala.To jeden z etapów ruszającej na dniach największej w ostatnich latach inwestycji w powiecie jarocińskim, wartej ponad 8.500.000 zł.
Z danych szpitalnego laboratorium wynika, że co roku wzrasta liczba pacjentów ambulatoryjnych, którzy korzystają z badań pracowni. W ubiegłym roku było ich aż 60 tysięcy, co w porównaniu doroku 2011 daje aż o 44 tys. osób więcej. Do tego dochodzą jeszcze tysiące badań robionych dla osób hospitalizowanych. Drugim argumentem przemawiającym za przeniesieniem pracowni w nowe miejsce jest też łatwiejszy i szybszy dostęp do laboratorium dla personelu szpitalnego, który musi w wielu przypadkach jak najszybciej dostarczyć materiał do badań.
– Po rozbudowie laboratorium będzie się znajdowało na tzw. niskim parterze. Na jego potrzeby powstaną pomieszczenie niezbędne do analityki, badani krwi, serologii i banku krwi, pobieralni ambulatoryjnej, posiewu i badań , cieplarek, przygotowywania prób, opracowania wyników, odbioru materiału. Będzie też oczywiście poczekalnia, toalety i śluza. Z kolei zwolnione pomieszczenie po starym laboratorium zostaną zaadaptowane na potrzeby administracji. Tak więc nie będzie problemu z ich zagospodarowaniem. – wylicza Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Laboratorium pracuje na sprzęcie jednorazowego użytku, konieczne więc jest wydzielenie oddzielnego miejsca po składowania takich odpadów medycznych.
– Trafią one do pomieszczenia zlokalizowanego na terenie szpitala, skąd będą je odbierały specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją, z którymi mamy podpisane umowy.- dodaje prezes Leszek Mazurek.
Laboratorium w jarocińskim szpitalu wykonuje szereg badań podstawowych i specjalistycznych z zakresu chemii klinicznej, hematologii, hemostazy, analityki ogólnej, oznaczenia hormonów i markerów nowotworowych, równowagi kwasowo-zasadowej, serologii grup krwi. Ci pacjenci, którzy mają skierowania od lekarzy posiadających umowę ze szpitalem za badanie nie płacą. Każdy ma jednak możliwość wykonania odpłatnych badań na własne życzenie.